Współczesny świat ciągle się zmienia. Co chwilę pojawiają się na całym świecie nowe technologie i rozwiązania pozwalające nam ułatwić życie. Niestety skutkiem takich działań sukcesywnie przyczyniamy się do degradacji przyrody co za tym idzie, niszczenia naszej planety. Na szczęście coraz więcej ludzi na świecie ma świadomość niekorzystnego działania człowieka na środowisko i popularny staje się nurt ekologiczny.
Nowoczesne oblicze ekologii obejmuje coraz więcej dziedzin życia. Dbać o własne zdrowie i otaczające nas środowisko można bowiem na wiele sposobów. Oprócz coraz bardziej popularnej ekologicznej żywności czy modzie gdzie coraz częściej poszukujemy bio tekstyliów możemy zadbać o miejsce w którym żyjemy.
Deweloperzy prześcigają się w realizacji swoich inwestycji wprowadzając do nich ekologiczne rozwiązania. Dążą do tworzenia tzw. budynków z zielonymi certyfikatami. Aktualnie takie inwestycje realizowane są w podwyższonym standardzie, w których mieszkania oferowane są w wyższej cenie. Dlatego takie budynki dopiero wchodzą na nasz rynek. Jednak nie tylko nowe domy mogą być ekologiczne. W każdym budynku biorąc pod uwagę różne jego możliwości można zastosować ekologiczne rozwiązania, także we wspólnotach mieszkaniowych. Jak stać się „ekologiczną wspólnotą”? Poniżej podajemy kilka przykładów:
• Panele fotowoltaniczne
Przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną, co pozwala praktycznie bezkosztowo czerpać energię niezbędną do oświetlenia tzw. części wspólnych. Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim do oświetlenia terenów zielonych, ścieżek spacerowych, altan oraz fasad i elewacji budynków.
• Kolektory słoneczne
To wykorzystywanie energii słonecznej do wspomagania systemów zasilających budynki w energię cieplną. Rozwiązanie to może być korzystne finansowo dla Wspólnoty jednak nie każda z nich może skorzystać z takiego rozwiązania ze względu na uwarunkowania techniczne jak i finansowe.
• Gromadzenie deszczówki
Efektywne zagospodarowanie wód deszczowych może być źródłem oszczędności dla Wspólnoty. Dla Wspólnot z terenem zielonym czy ogrodem – zapasy deszczówki to znakomity sposób na bardzo ekologiczny sposób nawadniania.
• Uzdatnianie i zmiękczanie wody
Na skutek osadzającego się kamienia w rurociągach wodociągowych i ciepłowniczych psują się w naszych gospodarstwach domowych wszystkie urządzenia AGD. Zakamieniona woda przyczynia się też do uszkodzeń kotłów grzewczych, jak również obniża sprawność energetyczną tych urządzeń.
Nowoczesna technika hydrauliczna proponuje kilka metod uzdatniania i zmiękczania wody. Najbardziej powszechne jest stosowanie metody chemicznej czy fizykochemicznej. Dużym zainteresowaniem ostatnio również stało się stosowanie takich urządzeń jak magnetyzery, stacje uzdatniania wody czy metoda odwróconej osmozy. Są mniej kosztowne i mniej inwazyjne, a tak samo skuteczne.
• Radiowe opomiarowanie ciepła i wody
Dokładniejsze i bardziej wygodne mierzenie ilości zużytego ciepła czy też wody za pomocą nowoczesnych mierników ciepła – tzw. ultradźwiękowych. Urządzenia te są nie tylko bardzo dokładne, mało wrażliwe na ew. zanieczyszczenia wody, ale również bardzo ekonomiczne w montażu i przyjazne w eksploatacji. Zastosowanie w nowoczesnych miernikach – dodatkowego modułu „radiowego” pozwala odczytać zużycie ciepła lub wody w każdej chwili, bez konieczności wchodzenia do lokalu a nawet budynku – drogą radiową. Nowoczesne mierniki są trwalsze i coraz powszechniej wypierają te tradycyjne. Są „ekologiczne” gdyż służą dłużej niż mierniki tradycyjne, łatwiej też dokonać ich obowiązkowej „legalizacji” po upływie 5 lat.
Popierajmy zielone budownictwo wprowadzając nowe ekologiczne rozwiązania, które zmniejszają negatywny wpływ budynków na środowisko, są przyjazne dla ludzi i bezpieczne dla otoczenia aby ich negatywne oddziaływanie na środowisko było jak najmniejsze.